Hala Radziechowska
17 stycznia, 2024W Paśmie Baraniej Góry, po obu stronach grzbietu między szczytami Glinnego a Magurki Radziechowskiej rozciąga się Hala Radziechowska. Jest to ciąg wielkich polan położonych na wysokości od 980 do 1050 m.n.p.m.. Pierwotnie nazywano je Jaworzyną ale z czasem lokalnie przyjęła się nazwa od wsi Radziechowy w dolinie potoku Wieśnika. Przez Halę Radziechowską prowadzi czerwony szlak beskidzki z Baraniej Góry do Węgierskiej Górki.
Ale po kolei…
Jak tam dojechać? Trzeba pojechać do Żywca, a potem do wsi Lipowe albo wsi tuż obok – Ostre. My pojechaliśmy właśnie do Ostrego. Samochód zostawiamy pod kościołem. Od parkingu schodzimy kilkanaście kroków drogą w dół na północ i skręcamy w lewo w ulicę Świetlika. Tam już oznaczony jest zielony szlak beskidzki. Jeszcze kawałek idziemy w górę asfaltową drogą a potem dochodzimy do leśnego duktu, który spokojnie pnie się w górę. Początek drogi jak to w Beskidach jest trochę bardziej stromy ale po 10 minutach marszu teren robi się przyjemny do spokojnego maszerowania. Po drodze mijamy szczyt Ostre. da się na niego wejść leśną ścieżką ale zielony szlak omija go południową stroną kierując nas na zachód. Po mniej więcej godzinie docieramy do pierwszego miejsca widokowego. To duża otwarta polana z widokiem na Skrzyczne, Malinowską Skałę i nasz cel – Halę Radziechowską. W oddali majaczy też szczyt Baraniej Góry.
My niestety trafiliśmy takie o to widoki… Cóż… Znak to, że trzeba tu jeszcze wrócić…
Widoki po drodze na Magurkę Radziechowską.
10 minut przed Magurką Radziechwską trzeba się trochę powspinać ale to już ostatni wysiłek. Na Magurce szlak zielony łączy się z czerwonym. My skręcamy w lewo w czerwony i mamy przed sobą jeszcze 15 minut marszu w dół.
Przy okazji ciekawostka historyczna. Nazwa Magurka, Hala Radziechowska i wieś Radziechowy ma niejednoznaczne pochodzenie. Jedne źródła podają, że Parafia radziechowska jest najstarsza po żywieckiej i obejmuje tereny aż do Zwardonia, a że są to okolice pagórkowate z malowniczymi widokami parafianie „radzi tu byli chować” swoich zmarłych… Inne źródła z kolei pochodzenie nazwy upatrują od imienia Radziesza ze śląskiego rodu Radwanitów, który nabył tę ziemię i osadził wieś na prawie polskim. Lokalne naleciałości językowe wskazują na opcję pierwszą. Mieszkańcy mówią „Mieszkam w Radziechowach”.