MENU...

Polica i Hala Krupowa

17 stycznia, 2024

Na Policę wybraliśmy się w marcu 2021 roku, zdecydowani pokonać zimową aurę i cieszyć się chwilą na szczytach gór. Tamtego roku zima trzymała nas w swych mroźnych objęciach bardzo długo. Mimo że udało nam się wybrać słoneczny dzień, charakterystyczny dla wiosennego miesiąca, to zimowe chłody wciąż dawały o sobie znać.

Gdy dotarliśmy na Mosorny Groń, zaskoczyła nas surowość temperatury. Termometr nie pozostawiał złudzeń, wskazując na -10 stopni Celsjusza. Chociaż krajobraz był ośnieżony i przykryty białym puchem, promienie słońca odbijały się od lodowatej powierzchni, tworząc błyszczące arcydzieło przyrody.

Mosorny groń (1047 M.N.P.M)

Dojazd jest prosty. Trzeba pojechać do Zawoi i dojechać do parkingu pod Mosornym Groniem. Tak… Oszczędziliśmy sobie trochę czasu i wjechaliśmy na szczyt Mosornego wyciągiem krzesełkowym. Żaden wstyd, dzięki temu w krótki zimowy dzień można dotrzeć dalej i zobaczyć więcej. Jazda tam i z powrotem kosztuje 25 zł. Wyciąg kursuje od 9.00 do 18.00. Wjazd oszczędza około godzinę marszu pod górę. Przez Mosorny Groń, zaraz obok wyciągu przebiega żółty szlak, który jest dojściem do szlaku czerwonego. Należy udać się tym szlakiem na wschód.

Kiczorka (1298 m.n.p.m.)

Po około godzinie docieramy do Kiczorki a żółty szlak łączy się z czerwonym. To czerwonym szlakiem pójdziemy aż do Hali Krupowej. To tutaj wkraczamy w pasmo Policy. Poczynając od przełęczy Krowiarki (to stamtąd biegnie czerwony szlak)  Pasmo Policy to kolejno następujące szczyty i przełęcze: Syhlec, Głowniak, Piekielnicka, Brożki, Pólko, Kiczorka (Cyl Hali Śmietanowej), Polica, Cupel, Jasna Grapa, Kocia Łapa, Kucałowa Przełęcz, Okrąglica, Urwanica, Krupówka, Soska, Narozie (Naroże), Przełęcz Malinowe, Judaszka, Drobny Wierch, Cupel, Gawroń. Łączna długość grzbietu Pasma w linii wschód-zachód liczy ponad 15 kilometrów.

Kiczorka jest zwornikiem, gdyż od głównego grzbietu odgałęziają się na niej dwa boczne – jeden na północ, drugi na zachód – stamtąd przyszliśmy. Ponadto grzbiet główny zmienia na szczycie kierunek przebiegu z równoleżnikowego na południkowy. Nieopodal szczytu, w punkcie widokowym znajduje się charakterystyczna formacja skalna zwana Bocianim Gniazdem. Są tutaj rozległe widoki na północne stoki Babiej Góry oraz Pasmo Jałowieckie.

Przy szlaku turystycznym wiodącym grzbietem Pasma Policy między Kiczorką a Policą znajdziemy postawione przez Niemców podczas II wojny światowej słupki graniczne, obecnie wywrócone.

Polica (1369 m.n.p.m)

Grzbietem od Babiej Góry przez Krowiarki do Policy i dalej grzbietem Czernica (Czyrńca) do 1918 roku biegła granica galicyjsko-węgierska, a w latach 1918-1920 polsko-czechosłowacka. Prowadził tamtędy szlak przemytniczy zwany Tabakowym Chodnikiem. W okresie międzywojennym, po przyłączeniu Górnej Orawy do Polski cały szczyt Policy znalazł się w granicach Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej, po włączeniu Górnej Orawy do Słowacji, grzbiet oddzielał Słowację od Generalnego Gubernatorstwa. Ustawiono na nim liczne słupki graniczne z literami S i D. Po wojnie i zlikwidowaniu tej granicy słupki zostały powywracane. W czasie II wojny światowej masyw Policy dawał schronienie partyzantom AK. M.in. pod Policą w dolinie Potoku Głębockiego mieli drewniano-ziemny bunkier. Jesienią 1944 Niemcy przeprowadzili wielką obławę na partyzantów. Wobec ogromnej przewagi nieprzyjaciela partyzanci wycofali się, nie podejmując walki. Obława przyniosła Niemcom niewielkie skutki, w odwecie dokonali pacyfikacji miejscowości Sidzina.

2 kwietnia 1969 r. na stokach Policy rozbił się samolot PLL LOT. W katastrofie zginęli wszyscy obecni na pokładzie – 53 osoby, w tym znany językoznawca prof. Zenon Klemensiewicz. Zdarzenie to upamiętnia krzyż ze stosownym napisem. Na krzyżu umieszczono dodatkową tabliczkę wykonaną z resztek poszycia samolotu z informacją o oddziale partyzanckim działającym w tym rejonie. Przyczyną katastrofy najprawdopodobniej był błąd nawigacji spowodowany brakiem odpowiedniego wyposażenia lotniska w Krakowie. W 2009 r. na szczycie umieszczono także pomnik poświęcony ofiarom katastrofy. Uroczystość odsłonięcia odbyła się 20 sierpnia 2009 r.

We wrześniu 1978 roku w paśmie Policy górską wycieczkę odbył Karol Wojtyła. Dla upamiętnienia tej okoliczności, żółty szlak wiodący od Skawicy, przez przysiółek Skawica-Sucha Góra na Halę Krupową nazwany jest szlakiem papieskim.

Hala Krupowa

Zwana też Halą Sidzińską – dawna hala pasterska znajdująca się na południowo-wschodnich stokach Okrąglicy w Paśmie Policy.

Hala Krupowa była wypasana aż do lat 80. XX wieku. W jej dolnej części znajduje się jeszcze szałas pasterski. Po zaprzestaniu wypasu zaczyna się na hali naturalna sukcesja wtórna, początkowym etapem której jest zarastanie polany borówczyskami. Polana jest dobrym punktem widokowym. Panorama widokowa obejmuje Gorce, Tatry, Góry Choczańskie, Kotlinę Orawską z Jeziorem Orawskim.

Tutaj obiadek… Tak. Na większości zimowych wypraw mamy ze sobą zestaw do gotowania. Kilka godzin marszu na mrozie robi swoje i trzeba zrobić wszystko, żeby utrzymać ciepło. A nic nie ogrzewa tak dobrze jak gorący posiłek. Nie gotujemy niczego szczególnego, czasem to żurek albo zupka z torebki a czasem przynosimy ze sobą składniki na leczo. No i kawa… Gorąca kawa musi być!

Po obiedzie zwiedzanie okolicy Hali Krupowej. Na Hali Krupowej jest schronisko PTTK a nie daleko, jeszcze trochę marszu na wschód na Kociej Łapie jest szałas – kapliczka z pięknie rzeźbionymi tablicami. Na Mosorny Groń wracamy szlakiem zielonym. Biegnie on północną stroną grzbietu Policy z widokiem otwartym w stronę Makowa Podhalańskiego.

Najnowsze galerie...

Zobacz wszystkie...

ARTYKUŁ MIESIĄCA...

Zobacz poprzednie...

Następna wyprawa...

21 września 2024 | 06:00

Tatry - Gęsia Szyja

Kontakt...

Z MAŁYM PLECAKIEM
pieszo i rowerem

mail: czesc@zmalymplecakiem.pl

Napisz do nas...

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.